Stäng

Helsingin yliopiston ylioppilaskunta | Studenkåren vid Helsingfors Universitet | Student Union of the University of Helsinki

17.11.2022

FÖRENINGSBULLETINEN 12/22

FÖRENINGSBULLETINEN 12/22

Innehåll:

 

 1. Alina-salens bokningsrundor för våren 2023
 2. Var vill du att HUS ska informera föreningarna?
 3. Delta i Snäppet svalare -kampanjen
 4. HYY154 Birthday party
 5. Anmäl din studerandeförening till Studerandenas självständighetsdagens fackeltåg!
 6. Information om föreningarna på HUS webbplats
 7. Gör universitetets röst hörd i riksdagsvalet – ordna egen valpanel på universitetet
 8. Hur stöder vi studenternas och lärarnas välmående när universitetsutbildningen förändras?
 9. Halarmärken och övriga produkter från Promler med 15 % rabatt för HUS föreningar år 2022

 

FÖRENINGSBULLETINEN

Användbara länkar

Föreningarna vid HUS -webbsida: https://hyy.fi/sv/guide/foreningarna-vid-hus

HUS Moodle: https://moodle.hyy.fi

 

Problem med användning av utrymmet och skadeanmälningar

HUS servicebyrå: toimisto@hyy.fi, 050 551 6145

Föreningsakkunning: jarjestosihteeri@hyy.fi, 050 537 3798

 

 

1.       Alina-salens bokningsrundor för våren 2023

 

Alina-salens bokningsrundor för våren 2023 har börjat. Det finns sammanlagt tre (3) bokningsrundor och föreningarna kan få sammanlagt två (2) turer. Det är viktigt att föreningarna noggrant bekantar sig med anvisningarna för bokningsrundorna innan man fyller i blanketten med bokningsönskemål. Om blanketten fylls i felaktigt kan det ha en negativ inverkan på att få en tur.

 

Närmare information och blanketter finns på HUS webbplats: https://hyy.fi/sv/aktuellt/alina-salens-bokningsrundor-for-varen-2023

 

I rundan

15.11 kl. 12:00 – 20.11 kl. 23:59

Bokningsönskemålen behandlas måndagen 21.11

 

II rundan

22.11 kl. 12:00 – 27.11 kl. 23:59

Bokningsönskemålen behandlas måndagen 28.11

 

2.       Var vill du att HUS ska informera föreningarna?

 

Var hittar du de mest aktuella uppgifterna som stöd för föreningsverksamheten? Var vill du ha informationen?

HUS kartlägger kommunikationsbehoven, kommunikationsvanorna och kommunikationsönskemålen hos de organisationer som verkar inom HUS genom en kommunikationsenkät. Svaren ges anonymt och används som stöd för utvecklingen av HUS kommunikation. Svara senast 12.12: https://link.webropolsurveys.com/S/1550F976F7085B91

 

3.       Delta i Snäppet svalare -kampanjen

 

Den energikris som förorsakats av Rysslands anfallskrig påverkar under kommande vinter hela Finland. På HUS försöker vi förutse den kommande situationen och förbereder oss genom att införa olika slags energisparåtgärder på hösten i våra fastigheter. Det här är en del av den nationella kampanjen Snäppet svalare. Det är nödvändigt att vidta sparåtgärder så att vi till exempel nästa vinter kan undvika eventuella strömavbrott. Vi gör också en god gärning för klimatet då vi sparar energi.

Läs mer om vad vi kan göra tillsammans för att spara energi i Ylvas nyhetsbrev: https://api.hyy.fi/wp-content/uploads/2022/11/fin-energiansaastoviesti-ylva.pdf

 

4.       HYY154 Birthday party

 

Årets stiligaste studentfest är här! HYY154 Birthday Party intar Gamla studenthuset 26.11! Den fantastiska Isaac Sene och Dose-kollektivets Dj:n underhåller oss!

 

Köp biljetter: https://kide.app/events/0db7176d-aa86-4c3b-a718-d7f24617d3ab

 

5.       Anmäl din studerandeförening till Studerandenas självständighetsdagens fackeltåg!

 

Anmäl din studerandeförening till Studerandenas självständighetsdagens fackeltåg med det här formuläret!

I formuläret anger du om föreningen deltar med fana i kransnedläggningen vid Hjältekorset och i tåget eller endast i tåget. Fyll i formuläret så snabbt som möjligt eller senast den 4 december 2022 kl. 23.59.

Anmälan här: https://www.lyyti.in/soihtukulkue2022/se

 

6.       Information om föreningarna på HUS webbplats

 

Vi uppdaterar informationen om föreningarna på HUS webbplats, eftersom mycket av den information som nu finns på webbsidorna är föråldrad. Kolla gärna på https://hyy.fi/fi/oppaat/hyyn-jarjestot att din förening finns på rätt ställe på webbplatsen. Kolla också att länken till föreningens egen webbplats fungerar. Det har också funnits en del skillnader i de olika språkversionerna på HUS webbsidor, så jag rekommenderar att du även kollar upp detta. Meddela gärna vår föreningssakkunniga janne.salokoski@hyy.fi om du hittar fel eller sådant som behöver uppdateras, så fixar vi det!

 

7.       Gör universitetets röst hörd i riksdagsvalet – ordna egen valpanel på universitetet

 

Riksdagsvalet närmar sig och det är dags att börja planera valpanelerna som ordnas på universitetet. Inför föregående riksdagsval fick vi till stånd en mängd evenemang – den här gången gör vi det ännu bättre!

Vi uppmuntrar alla föreningar att ordna valpaneler tillsammans med universitetets personal. Närmare anvisningar för anordnandet av valmötena finns på här: https://api.hyy.fi/wp-content/uploads/2022/11/sve_yliopistolaisten-vaalitentit_ohjeet.docx

 

8.       Hur stöder vi studenternas och lärarnas välmående när universitetsutbildningen förändras?

 

(evenemanget hålls på finska)

 

Under koronaviruspandemin väcktes oro inom universitetssamfundet när det gäller välmående för studenterna, undervisnings- och forskningspersonalen samt den övriga personalen. Konkreta åtgärder har vidtagits för att stödja välmående.

 

Hur kan vi stödja välmående inom universitetssamfundet i framtiden? Vilka typer av faktorer påverkar individens välmående? Hur utvecklas personalens välmående? Hur är det med studenterna? Hur kan utvecklingen av undervisning och handledning påverka lärarnas och studenternas välmående? Vad är pedagogiskt välmående? Vilka åtgärder har vidtagits vid Helsingfors universitet de senaste åren för att stödja välmående?

 

Hör experternas synpunkter på ämnet och delta i debatten tisdagen den 13 december kl. 9:15 till 10:30 på Lärtorget, Campus Vik, Infocenter (Viksbågen 11).

 

Evenemanget streamas och kommer att bandas. Evenemangets språk är finska. Deltagarna kan ställa frågor av paneldeltagarna på svenska och engelska.

 

Deltagare

 

 • Henna Asikainen, pedagogisk universitetslektor, Campus Vik, Centret för universitetspedagogik (HYPE)
 • Nea Hakala, styrelseledamot med ansvar för utbildningspolitiken, Helsingfors universitets studentkår (HUS)
 • Kimmo Mäki, överlärare (högskolepedagogik), Haaga-Helia, expert på det gemensamma pedagogiska välfärdsprojektet vid tio universitet och yrkeshögskolor.
 • Anna Parpala, pedagogisk universitetslektor, Centret för universitetspedagogik (HYPE)
 • Opri Salminen, chef för enheten Personalutveckling och arbetsmiljö, Personaltjänster.

 

Susanna Niinistö-Sivuranta, utvecklingschef för undervisnings- och studentservicen, facilitator under evenemanget.

 

Jokke Häsä, ordförande för Lärarakademin, och Mari Räsänen, projektledare för projektet Utveckling av handledning och studenternas välmående kommer också att tala under evenemanget.

 

Evenemanget är en del av Undervisningens år vid Helsingfors universitet som går av stapeln under läsåret 2022–23.

 

Anmäl dig senast den 8 december. Kaffeservering.

 

Anmäl dig till evenemanget i Lyyti:

https://www.lyyti.fi/reg/opiskelijoiden_ja_opettajien_hyvinvointi

 

Tilläggsinformation

Eric Carver

Sakkunnig

Strategiskt stöd för undervisningen

eric.carver@helsinki.fi

gsm. 050 5935019

 

9.       Halarmärken och övriga produkter från Promler med 15 % rabatt för HUS föreningar år 2022

 

Behöver din förening fantastiska halarmärken inför evenemang? Det lönar sig då att vara i kontakt med vår samarbetspartner Promler!

 

Promler erbjuder i år också rabatt (-15 %) på halarmärken och övriga produkter under hela 2022 då vi nämner rabattkoden HYYHUS2215 i samband med offertbegäran och beställning.

 

De övriga produkterna består bl.a. av tryckta collegetröjor, munkjackor, t-skjortor, tygpåsar, pins och reflexer. Rabattkoden gäller för HUS föreningar. Rabattkoden gäller nya beställningar med normal leveranstid.

 

Ta kontakt: info@promler.fi | www.promler.fi | Instagram: @promlerfi