Sök platsen som HUS kandidat i FSF:s styrelse 2027
NYHET
Vad är FSF?
FSF, eller Finlands studentkårers förbund r.f., är en studentorganisation som representerar cirka 140 000 universitetsstuderande i Finland. Det huvudsakliga dokumentspråket i organisationen är finska.
FSF bevakar studentens intressen både på nationell nivå och EU-nivå i fråga om ärenden som berör studenten. Förbundets centrala arbetsområden är utbildningspolitisk, socialpolitisk och internationell verksamhet. Dessutom sköter förbundet frågor i anknytning till studiekort och studierabatter via ägarstyrning och erbjuder sina medlemsorganisationer rådgivning och utbildning.
Vill du ställa upp som kandidat för HUS?
HUS beslutar om att utse sina eventuella kandidater till FSF:s styrelse på delegationsmötet 10.9.2026.
En arbetsgrupp som tillsatts av styrelsen och som består av representanter från delegationsgrupperna förbereder förslaget. Arbetsgruppen ber intresserade att skicka in ett fritt formulerat motivationsbrev på en sida samt ett CV på en sida senast 11.8.2026 kl. 23.59 till e-postadressen hallinto@hyy.fi. Du kan skriva din ansökan på finska, svenska eller engelska.
Arbetsgruppen kallar de kandidater som den anser vara mest lämpliga till intervju. Inbjudningar till intervju skickas ut senast 21.8.2026. Intervjuerna äger rum på kvällen 24.8. (och eventuellt 25.8.). Intervjun genomförs på tre språk: finska, svenska och engelska.
Förberedelseprocessen kommer att följa det styrdokument om nationella förbund som godkänts av delegationen. Dokumentet innehåller även riktlinjer för hur HUS kandidater till FSF:s styrelse ska väljas ut. Arbetsgruppen får själv bestämma hur många kandidater som ska nomineras för att maximera sannolikheten för att HUS kandidater väljs vid generalförsamlingen.
Våra krav på kandidater är följande:
- Har studierätt vid Helsingfors universitet vid tidpunkten för valet.
- Motivation till att påverka samhället och engagera sig i samhällsfrågor.
- Förmåga att samarbeta med olika människor och aktörer.
Följande ses som meriter för kandidater:
- Kunskap om FSF:s verksamhetsområde och studentrörelsen samt erfarenhet av studentkåren.
- Mångsidiga samhällsnätverk.
- Erfarenhet av påverkansarbete och förståelse för politik.
- Kunskaper i finska, svenska och engelska.
Vi hoppas att du tar upp eventuella önskemål om din egen roll i FSF:s styrelse samt dina synpunkter på förbundets verksamhet och dess utveckling, samt på hur förhållandet mellan FSF och HUS kan utvecklas.
Mer information
Maria Djakonowsky
HUS 1:a vice ordförande och ordförande för arbetsgruppen
mariadjakonowsky@gmail.com
HUS lägger stor vikt vid mångfald och jämlikhet i sin verksamhet. Vi hoppas på en så stor skara sökande som möjligt med olika bakgrunder. Vi har åtagit oss att satsa på att bygga upp en mångfaldig gemenskap och att tillämpa principen om positiv särbehandling vid rekryteringen. Positiv särbehandling tillämpas när det finns sökande som är lika kompetenta eller som endast i liten utsträckning skiljer sig åt i meriter, och där den ena representerar en grupp som riskerar att utsättas för diskriminering.
Ange gärna i din ansökan om du anser att du tillhör en minoritetsgrupp och önskar att detta ska beaktas i urvalsprocessen.