kaisa
kaisa
kaisa
16.4.2021

Haemme ehdokkaita Svenska Studerandes Intresseföreningenin eli SSI:n hallitukseen vuodelle 2021!

SSI on ruotsinkielisten opiskelijoiden kattojärjestö, joka julkaisee Studentbladet-lehteä ja järjestää yhteistapahtumia ruotsinkielisille sekä kaksikielisille opiskelijoille. SSI:n jäsenyhteisöjä ovat HYYn lisäksi Aalto Yliopiston Ylioppilaskunta AYY, Arcada studerandekår ASK, Teknologföreningen sekä HYYn piirissä toimivat ruotsinkieliset osakunnat Nylands Nation, Östra Finlands Nation, Åbo Nation ja Vasa Nation.

SSI:n hallitusta vuodelle 2021 täydennetään yhdistyksen kevätkokouksessa. Jäsenyhteisöt asettavat omat ehdokkaansa hallitukseen ja yhdestä jäsenyhteisöstä voidaan valita maksimissaan kaksi henkilöä SSI:n hallitukseen. HYYn kiintiöstä on avoinna vielä yksi hallituspaikka.

Hakijoiden tulee toimittaa vapaamuotoinen hakemuksensa HYYlle (hallinto@hyy.fi) 20.4.2021 klo 23.59 mennessä. Katsomme haussa eduksi sujuvan ruotsin kielen taidon, HYYn ruotsinkielisen toimijakentän tuntemuksen ja aiemman kokemuksen hallitustyöskentelystä. HYYn edustajien edellytetään pitävän tiivistä yhteyttä HYYn hallitukseen SSI:tä koskevissa asioissa. Valinnassa painotetaan yllämainittuja, joten tuothan ne esiin hakemuksessasi.

HYYn hallitus käsittelee hakemukset kokouksessaan 21.4.2021, minkä jälkeen hakijoille ilmoitetaan valinnan tuloksesta. HYYn ehdokkaaksi hakevien toivotaan pääsevän paikalle yhdistyksen kevätkokoukseen 26.4. klo 18 Zoomissa.

Lisätietoja

Tuukka Kainulainen
hallituksen jäsen (HYY)
tuukka.kainulainen@hyy.fi

Emil Widlund
puheenjohtaja
Svenska Studerandes Intresseförening r.f.
ordforande@stbl.fi

Sammy Nurminen
varapuheenjohtaja
Svenska Studerandes Intresseförening r.f.
viceordforande@stbl.fi