29.5.2026

Ylva astuu uuteen aikaan – toimitusjohtaja vaihtuu, uusi hallitus aloittaa

UUTINEN

Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan liiketoiminnoista vastaava Ylva hakee tulevaisuuden kasvua vastuullisen ravintolaliiketoiminnan operoinnista ja kehittämisestä. Uutta aikakautta luotsaamaan on nyt valittu uudet vastuuhenkilöt.

 

Mika Perkiö lopettaa Ylvan toimitusjohtajana ja siirtyy asiantuntijajäseneksi Ylvan hallitukseen. Ylvan toimitusjohtajan tehtävät ottaa väliaikaisesti hoitoonsa Ylvan ravintolaliiketoiminnan johtaja Anne Immonen 1.6.2026 alkaen.

Perkiö on toiminut Ylvan toimitusjohtajana ja HYYn talousjohtajana 27.11.2024 lähtien.

”Kiitän ylioppilaskuntaa, Ylvan hallitusta ja koko henkilöstöä luottamuksesta ja erinomaisesta yhteistyöstä. Ylvan haastavan velkatilanteen järjestelyt on nyt saatettu päätökseen ja ylioppilaskunta on velaton. Edessä on vaikeiden vuosien jälkeen uusi alku, jota lähdetään rakentamaan hyvästä tilanteesta: Ylvan ravintolaliiketoiminta on koronapandemian jälkeen kasvanut koko ajan kannattavasti, ja vuonna 2025 ravintolat tekivät jälleen erinomaisen tuloksen”, sanoo Perkiö.

”Valtava kiitos Mikalle Ylvan johtamisesta historiallisen haastavien aikojen läpi. Koko kautensa ajan Mika on rakentanut vahvaa luottamusta avoimella keskustelulla ja yhteistyöllä HYYn hallituksen ja edustajiston kanssa. Mikan arvokkaan työn ansiosta pystymme viimein katsomaan eteenpäin ja rakentamaan uutta”, HYYn hallituksen puheenjohtaja Emil Aarnio kiittää väistyvää toimitusjohtajaa.

Ylvan hallitukseen muutoksia, uusi hallitus aloittaa työskentelyn 1.6.

OTM, YTM Hanna-Mari Manninen on nimitetty Ylvan hallituksen puheenjohtajaksi 1.6.2026 alkaen. Manninen työskentelee asianajajana ja osakkaana Dittmar & Indreniuksella ja on UN Women Suomi ry:n hallituksen puheenjohtaja. Hän on toiminut Ylvan hallituksessa asiantuntijajäsenenä 1.4.2024 lähtien.

Hallituksen uusina asiantuntijajäseninä aloittavat Mika Perkiön lisäksi EMBA Päivi Lindén ja KTM Petteri Ruska.

Lindén ja Ruska ovat molemmat erittäin kokeneita ravintola- ja palveluliiketoiminnan sekä ruoka-alan ammattilaisia. Linden työskentelee Vireko Oy:n toimitusjohtajana ja johtaa Attendon ateriapalveluita.

Ruska toimii MeEat Food Tech Oy:n toimitusjohtajana ja Markkinointijohdon ryhmä MJR ry:n hallituksessa. Kokemusta on kertynyt myös Picnic Groupin toimitusjohtajan ja Royal Ravintolat Oy:n Business Group Directorin tehtävistä.

Uusiksi opiskelijajäseniksi on nimitetty oikeustieteiden opiskelija Juunia Honkanen ja historian opiskelija Elsa Lindeberg. Honkanen toimi vuonna 2025 HYYn Ylvasta vastaavana hallituksen jäsenenä. Lindeberg vaikutti puolestaan HYYn vuoden 2024 hallituksessa talousjohtokunnan puheenjohtajana.

Hallituksessa jatkavat Tuukka Kainulainen ja Antti Kaijansinkko. Hallitustyöskentelystä pois jäävät Kim Holmberg, Miika Kotaniemi ja Mari Tyster.

”Nyt kun kiinteistötalouden kokonaisratkaisu on saavutettu, Ylva pääsee keskittymään ravintolaliiketoiminnan kehittämiseen. Ylvan hallituksen uudet jäsenet tuovat vankkaa ravintola-alan osaamista sekä näkemystä strategiseen kehittämiseen vastaamaan opiskelijoiden toiveita. Odotan innolla, mitä UniCafe ja catering-liiketoiminta tulevina vuosina tarjoilevat. Haluan myös lämpimästi kiittää hallituksesta pois jääviä jäseniä. Heidän kaudellaan ratkaistiin Ylvan raskas velkatilanne ja tehtiin historiallisen suuret päätökset kiinteistömyynneistä. He ovat osoittaneet vahvaa ongelmanratkaisukykyä ja kylmähermoisuutta vaikeassa tilanteessa, ja nyt tämä poikkeusaika on saatu päätökseen”, Aarnio sanoo.

Hallituksen kokoonpano on 1.6.2026 lähtien seuraava: puheenjohtajana toimii Hanna-Mari Manninen, asiantuntijajäseninä Päivi Lindén, Mika Perkiö ja Petteri Ruska, opiskelijajäseninä Juunia HonkanenAntti KaijansinkkoTuukka Kainulainen ja Elsa Lindeberg, sekä Ylvan henkilökunnan edustajana Petri Minni.

Ylvan hallitus toimii Ylva-konsernin ja Ylva Palvelut Oy:n hallituksena. Ylioppilaskunnan hallitus valitsee hallituksen puheenjohtajan ja lisäksi 4–10 muuta jäsentä, joista vähintään puolet tulee olla valintahetkellä ylioppilaskunnan jäseniä. Hallituksen tulee valita vähintään yksi ja enintään neljä asiantuntijajäsentä. Henkilökunnan edustajalla on puhe- ja läsnäolo-oikeus hallituksen kokouksessa.

 

Lisätietoja:

Emil Aarnio
HYYn hallituksen puheenjohtaja
050 475 1280
emil.aarnio@hyy.fi