Haluaisitko juuri sinä asettaa ylioppilaslakin Mantan päähän vappuna 2026?
UUTINEN
Pidätkö tiimityöskentelystä projektien parissa? Oletko aina halunnut päästä bilettämään 80 000 ihmisen kanssa? Kuuluuko nosturista roikkuminen suurimpiin haaveisiisi? Etsimme nyt vapaaehtoistiimiä, joka pääsee tekemään tätä kaikkea Mantan lakituksessa vappuna 2026!
Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lakittaa Havis Amanda -patsaan vappuaattona 30.4.2026. Haemme nyt kahdeksaa vapaaehtoista lakitustiimiin eli Manta Crew’hun osallistumaan tapahtuman ohjelman ja näkyvyyden suunnitteluun.
Manta Crew jakautuu vastuualueittain kolmeen pienempään tiimiin: ohjelmatiimi (kolme henkilöä), viestintätiimi (kolme henkilöä) ja kumppanuustiimi (kaksi henkilöä). Crew’n työskentelyä tukevat HYYn tuottaja ja viestintäasiantuntija, jotka vastaavat lakituksen järjestelyistä HYYn keskustoimistolla. Crew aloittaa toimintansa tammikuussa 2026 perehtymällä lakituksen saloihin. Projekti päättyy kesäkuuhun 2026 mennessä.
Edellytämme Manta Crew’n jäseniltä:
- Sitoutuminen koko Manta Crew’n ja oman osa-alueen tapaamisiin ja muihin yhteisiin tilaisuuksiin.
- Kokouksia projektiin liittyen järjestetään alkuvuodesta noin joka toinen viikko. Kokousten tahti voi kiihtyä lakituksen lähestyessä.
- Omia tehtäviä voi kuitenkin tehdä joustavasti omaan aikatauluun sopivalla tavalla.
- Osallistumista lakitukseen liittyviin ennakkotapahtumiin.
- Ennen lakitusta järjestetään maalis-huhtikuussa erilaisia ennakkotapahtumia esimerkiksi yhteistyökumppanien kanssa, kuten pubivisa ja kampuskierros.
- Crew voi myös itse suunnitella ja järjestää tapahtumia tai tempauksia ennen lakitusta.
- Reipasta asennetta, hyviä ryhmätyötaitoja sekä villejäkin ideoita ja intoa kääntää unelmat todeksi.
- Halua esiintyä isolle yleisölle, sillä Crew pääsee parrasvaloihin lakituksen lisäksi moniin eri medioihin.
- Opiskelet parhaillaan Helsingin yliopistossa ja olet HYYn jäsen.
Tiimien vastuualueet:
- Ohjelmatiimin tehtävät:
- Lakituksen lavaohjelman suunnittelu ja toteutus yhdessä HYYn tuottajan kanssa.
- Mahdollisten Crew’n omien tapahtumien tai tempausten suunnittelu ja toteutus.
- Viestintätiimin tehtävät:
- Lakituksen viestintäsisältöjen suunnittelu ja toteutus yhdessä HYYn viestintäasiantuntijan kanssa.
- Lakituksen Instagram-tilin ylläpito yhdessä HYYn viestintäasiantuntijan kanssa.
- Kumppanuustiimin tehtävät:
- Lakituksen pienempien kumppanuuksien ja yhteistyömahdollisuuksien järjestely yhdessä HYYn tuottajan ja viestintäasiantuntijan kanssa.
Manta Crew’n jäsenenä:
- Saat eturivin paikan suuren yleisötapahtuman järjestämiseen.
- Pääset lakittamaan Mantan 80 000 päisen yleisön edessä.
- Saat tukea ja apua työhösi HYYn asiantuntijoilta.
- Takaat itsellesi ikimuistoisimman vapun!
Voit hakea Manta Crew’n jäseneksi 10.12.2025-13.1.2026 Lyytin hakulomakkeella. Lomake sulkeutuu 13.1. klo 23.59. Lisätietoja Manta Crew’sta ja lakituksesta saat HYYn tuottajalta ja viestintäasiantuntijalta 17.12. asti tai 7.1. alkaen. Olemme yhteydessä hakijoihin 16.1. mennessä.
Havis Amandan eli Mantan lakitus on opiskelijoiden iloinen vapputapahtuma, joka kerää yhteen vuosittain peräti 80 000 juhlijaa. Tapahtuman tärkein hetki tulee klo 18, jolloin Manta saa päähänsä ylioppilaslakin. Lakituksen teemana on Itämeri ja sen hyvinvointi. Teema näkyy muun muassa lakituksen ohjelmassa ja ennakkoviestinnässä.
Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) on 26 000 yliopisto-opiskelijan julkisoikeudellinen yhteisö, joka toimii jäsenistönsä ja piirissään toimivien järjestöjen edunvalvonta- ja palveluorganisaationa.
HYY korostaa toiminnassaan monimuotoisuutta ja yhdenvertaisuutta. Toivomme hakijoiksi mahdollisimman runsaslukuista joukkoa eritaustaisia ihmisiä.
Lisätietoja:
Pia Blomstén
tuottaja
pia.blomsten@hyy.fi
Vilma Viertola
viestintäasiantuntija
vilma.viertola@hyy.fi